English Turkish

honda tr logo

Honda Civic Türkiye'de Olmayan Özellikleri

Ülkemizde deri döşeme, sunroof olan araçlar en full olanı sayıldığından, böyle teknolojiler gözden kaçıyor.

Başka ülkelerde öne çıkan güvenli sürüş özellikleri ülkemizde yok, bunun yerine deri döşeme, sis farı, çelik jant gibi özellikleri tercih etmemizden kaynaklanıyor olabilir.

Honda güvenlik sistemi olan Sensing, belki ileri zamanlarda ülkemizde görebiliriz.

Honda, civic modelinin, Türkiye de olmayan özellikleri.

Şeritten ayrılma uyarı sistemi. (RDM)

Araç seyir halindeyken dalgınlık gibi durumlar da yol şeridinden çıkma gibi durumlar da iç dikiz aynasının yanında bulunan, çok amaçlı kamera şeritten ayrılmayı algılayarak gösterge panelinde görsel uyarıda bulunur. Sürücü farkına varmadı ve şeritten daha çok çıkma durumunda, sesli uyarı ve direksiyonu titreterek sürücüyü uyarır.  Daha sonra frenleme yaparak aracı yavaşlatır.

 

Şerit takip sistemi. (LKAS)

İç dikiz aynasının yanın da bulunan çok amaçlı kamera,  yol çizgilerini takip eder. LKAS sistemi açıldığın da yol çizgilerini takip ederek aracın yoldan çıkmaması için yapay bir zekaya sahiptir. Sürekli yol çizgilerini algılayarak aracın daima şeritte kalması için direksiyon hakimiyetini kontrol eder. Sürücünün dalgın olması halinde, aracın şeritten çıkmaması için kontrolü sağlar.

Adaptif hız sabitleyici. (ACC)

Tampon Arkasın da bulunan radar ünitesiyle ve iç dikiz aynasının yanın da bulunan çok amaçlı kamera ile çalışır.

Radar ünitesi dalgalar yayarak, önde bulunan araç ve benzeri trafik unsurlarının olup olmadığını ve mesafesini algılar. Çok amaçlı kamera ise  nesneleri ve cisimleri algılayarak ortaklaşa çalışır.

Adaptif hız sabitleyici devredeyken, önünde bulunan araçlar yavaşlar ise araç otomatikman yavaşlar ve öndeki araçla olan mesafeyi korur. Önde ki araçların sollama yapma gibi durumları algılayan, ACC buna göre önlemlerde alarak güvenli bir sürüş olmasını sağlar.

 

Kaza önleyici fren sistemi. (CMBS)

Tampon altında bulunan radar ünitesi, ve iç dikiz aynasının yanın da bulunan, çok amaçlı kamera ile, yolun durumunu dâima takip eder. Öndeki aracın yavaşlama, veya durma gibi durumlarında otomatikman fren yapar ve kaza riskini en aza indirir.

 

Çapraz Trafik Monitör İzleme Sistemi.

Arka tampon alt kısmında, sağ ve solda bulunan radar ünitesiyle çalışır.

Geri hareket halinde sağdan veya soldan gelen araçları algılayarak, sürücüye uyarı verir.

 

Kör nokta uyarı sistemi. 

Seyir halindeyken, şerit değiştirme gibi durumlarda, kör noktada olan araçları, aynada, görsel ve sesli ikaz vererek uyarır ve kaza olasılığını düşürür.

 

 

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Etiketler: özellik, rdm, sensing,, LKAS, cmbs, acc

Bu yazışmadaki kişiler

Yorumlar (2)

Gönül ister ki bu güvenlik özellikleri bütün araçlarda olsun. Ancak her özellik fiyat artışı sağladığından firmalarda talebe göre üretim yapmaktadırlar. Dilerim bu güvenlik özellikleri bütün araçlarda standart olsun. Honda araçlarda beğendiğim...

Gönül ister ki bu güvenlik özellikleri bütün araçlarda olsun. Ancak her özellik fiyat artışı sağladığından firmalarda talebe göre üretim yapmaktadırlar. Dilerim bu güvenlik özellikleri bütün araçlarda standart olsun. Honda araçlarda beğendiğim bir husus var. Bazı özellikler araca çok seri bağlanabiliyor. Misal olarak söylemem gerekirse, Civic modellerinde otomatik cam ve ayna kapatma aparatı satın alındığında kişinin kendisi takabiliyor. Hondanın bu yönünü çok seviyorum. Gönül ister ki, güvenlikle ilgili donanımlar opsiyonel yapılmak suretiyle, kullanıcı ekonomik durumu iyi olduğunda bu donanımları alıp kolayca montaj yapılabilir halde olması çok iyi olur.

Devamını oku
  Ekler
 
  1.    Muhsin YILMAZ

Tamiri kolay yapılması kullanıcı açısından büyük bir avantaj Honda bu avantajı kolaylıkla sağlıyor.
Bahsdettiğiniz diğer özellikler ise kolay kolay bu ülkeye gelmez çünkü bunları ülke olarak düşünmüyoruz. Sonradan takma gibi özellik olsa misal...

Tamiri kolay yapılması kullanıcı açısından büyük bir avantaj Honda bu avantajı kolaylıkla sağlıyor.
Bahsdettiğiniz diğer özellikler ise kolay kolay bu ülkeye gelmez çünkü bunları ülke olarak düşünmüyoruz. Sonradan takma gibi özellik olsa misal tamponda ki radar ünitesi 15-20 bin gibi ücreti olur onu da kimse almaz

Devamını oku
  Ekler
 
Sorun mu yaşıyorsun? Problemini bize sorabilirsin.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapabilirsin veya Üye Ol yada Üye Girişi Yap.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?
Paylaş