Neden Efsane Oldu S2000

HONDA S2000

Honda'nın efsanesi olan S2000, iki kişilik roadster modeli, şık ve kaslı bir gövdeye yerleştirilimiş 240 beygirlik motorla ve arkadan itişli Honda'nın şanlı mirası olan spor otomobili.

 

 honda S2000 dis

Spor otomobil olarak amaçlanan S2000 yarışçı ruhu eklenerek performans arayan otomobil meraklılarının göz bebeği olmayı çoktan başardı.

 Peki Neden Efsane Oldu S2000 ?

Kalbinde devir sınırlayıcısına girmeden önce 9.000 dev/ dk'ya çıkabilen 2.0 litre DOHC VTEC motoru dünya da ilktir. 240 Beygirlik atmosferik motor  piyasadaki atmosferik motorların en güçlüsüdür.

 hondatr honda S2000

Bu olağanüstü özellikler Honda'nın yarış otomobilleri mühendislerinin yarış pistlerinde ki deneyimleriyle oluşturulmuş.

Honda'nın 50. yılını kutlamak üzere tasarlanan S2000 en ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş ve cömertce donatılmış.Ortaya adından baya söz ettiren  rakipsiz bir model ortaya çıkarılmış.

S2000 projesi Honda mühendisleri tarafından Wako ve Tochigi Japonya Ar-Ge merkezinde geliştirildi, geliştirme Honda modellerine harcanan sürenin 3 yıl daha fazlası oldu ve proje ekibinin olağanüstü performans arzusunu yansıttı.

honda S2000

Satışa sunulmadan ilk ödülünü 1999 yılında aldı. 10 ülkeden 17 motorcu  gazeteci, 1999 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Yılın Cabrio'sunu seçti.

8.300 devirde 240 PS güç çıkaran DOHC VTEC motoru S2000 nin kasasının ağırlığına göre eşittir ve buda yolda olağanüstü performans anlamına gelir.

Temel motor sesi pürüzsüz bir tenor iken, motor hızı yükselirken duygusal çekiciliğini arttırmak için aşamalı olarak değişiyor.

Sürücü ve yolcunun konumlandırılması bile, yüksek düzeyde özlü ve doğru geri bildirim sağlamak için dikkatle düşünülmüş. Yolcular, aracın genel merkezinin arkasında ve arka aksın merkezine yakın dururlar, ağırlık  dağılımı ile birleştirilen bu önemli konumlandırma, sürücüye araca yakın bir şekilde bağlanma hissi veriyor.

Turbo bir motorla gücü arttırmak gibi işin kolayına gitmeyen Honda mühendisleri motoru yüksek devirlerde çalıştırmayı tercih ederek, daha fazla devir daha fazla güç dedi. Ancak daha fazla devir yüksek sürtünme aşınma kayıplarına maruz kalacağı anlamına gelir.

honda S2000 motor

Honda her zaman yüksek devirli motor üretimi ününe sahiptir ama 8000 rpm'lik devri daha önce geçen bir motor üretmemişlerdi. Baş mühendis Shigeru Uehara gürültü ve titreşim kalıpları keşfederek yüksek devirlere çıkılacağı sinyalini verdi.


Altı vitesli manuel şanzıman ile hızlı vites değiştirmeyi gerçekleştirmek için vites araları kısa tutularak bu da Honda S2000 motorunu tam performanslı kullanılmasına olanak sağlar. Tamamiyle S2000 için üretilen şanzıman bir çok teknolojiye sahiptir.

Üstü açık bir aracın güvenliğinde yine üstün başarı sağlayan Honda mühendisleri yine bir ilk imza attılar. Neticede yüksek performanslı bir spor araba sabit bir çelik yan direkler yoktu ve telafisi baya güçtü. Malzemeleri çoğaltarak güvenliği arttırmak kolay bir yoldu ancak bu yakıt ekonomisine, performansa,  büyük bir etki yapacaktı. Ayrıca, çarpışma güvenliği performansı açısından,  ön ve arka burkulma bölgelerinin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak  için yeterli sertliğin sağlanması hayati önem taşımaktadır.

honda S2000

Bu nedenle Honda'nın mühendisleri herşeye sıfırdan başlayarak üstü kapalı bir gövdeye eş değer güvenli ve yolcu karuması sunan daha hafif bir gövde  ürettiler.

Devrilme yada takla atma gibi durumlarda üstün güvenlik sağlamak için özel olarak güçlendirilmiş ön cam ve her bir koltuğun arkasında bulunan  iç takviyesi X-kemik gövde yapısı ile devrilme gibi olasıklarda mükkemmel bir yolcu koruması sağlıyor.

Ön süspansiyon, nispeten düşük bir silindir merkezi kullanmaktadır,  bu nedenle, araç köşeleri veya düzensiz yol yüzeyleri üzerindeki tahrikler gibi süspansiyon-kriko ve iz (genişlik) değişimlerini en aza indirerek  direksiyon hissini ve doğrusallığı arttırmaktadır. Düşük merdane merkezi ayrıca virajlarda iç tekerleğin dik olarak (zemin düzlemine göre) dik tutulmasına yardımcı olur.

 honda S2000 suspansiyon

Arka süspansiyonda, hassas kontrol için bir toe kumanda kolu olan geniş tabanlı bir alt salıncak bulunur

 

Honda ayrıca uygun lastikler geliştirmek için Bridgestone ile yakın bir  işbirliği içinde çalışmış ve Expedia S02 sırt deseninin yapım ve kauçuk  bileşiği HONDA S2000 için özel olarak tasarlanmıştır. Standart 16 çaplı,  beş kollu, bombeli orta, alaşım jantlar, ön tarafta 205 / 55VR16 lastik ve arkada 225 / 50VR16 lastiklerle donatıldı.

Yorumlar (0)

Sorun mu yaşıyorsun? Problemini bize sorabilirsin.
Paylaş
Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses