Honda Hybrid E CVT Yakıt Tüketimi ve Çalışma Şekli

Yeni teknolojilerle ilerleyen otomobiller artık alternatif seçenekler üretmeye başladılar, bunun yeni adı hybrid motorlu araçlar oldu. Peki hybrid elektirik motorlu araçlar nasıl çalışır? Avanajları nelerdir, dez avantajları nelerdir?

Hybrid elektirikli araçlar yeni teknolojisiyle beraber piyasaya sürülmeye başlıyor ve hızla yayılıyor. Bir kaç yıla kadar artık her 3 araçtan 1'i hybrid araç olacak. Hybrid elektirikli araçlar baya ekonomik, konforlu araçlar ve hiç bir dez avantajı yok. Dez avantajı olmaması garip gelebilir ama gerçekten dez avantajı hiç.

Hybrid elektirikli araçlar önceden güçsüz bir motora sadece güç sağlaması için kullanılıyordu yani özetlersek güçsüz bir motor az yakar  gücünüde takviye olarak elektirikli motordan alsın mantığıyla çalışırdı buda yakıt ekonomisi yaptırıyordu tabi bu çok büyük memnuniyetsizlikleri ortaya çıkarıyordu.

Örnek olarak 2 3 dakikalık bir yokuş yukarı araç tırmanırken hybrid bataryası ilk dakikadan itibaren bitiyordu ve benzinli motor hem hybrid bataryasını şarj etmeye çalışırken bir yandan da yokuş yukarı tırmanmaya çalışıyordu ve güçsüz pasif bir şekilde olduğu için memnun etmiyordu sürücüyü. Artık yenilenen hybrid teknolojisi bütün bu düşünceleri ortadan kaldırıyor ve tam elektirikli araçları geride bırakıyor.

Hybrid Elektirili Motor Nedir?

Hybrid araçlarda 3 tane motor bulunur bunlardan ilk benzinli motordur. Diğerleri ise elektirikli motorlardır.

       Elektirik bittiğinde veya azaldığında gereken şarjı yapmak için bulundurulan benzinli motor, elektirikli araçların derdi olan şarj yolda biterse ne yaparım kaç saate şarj olur gibi durumları ortadan kaldırmak için kullanılıyor.

       Hybrid araçların şanzımanında 2 tane elektirikli motor bulunur. Bunların 1 tanesi tahrik motoru diye adlandırılır  (tam elektirikli araçlarda bulunan motorun aynısı ve aynı mantıkla çalışır) tahrik motoru aracı bataryadan gelen elektirikle hareket ettirir. Araç tamamiyle elektirikli motor üzerinden hızlanır ve sürüş yapar.

       2. Motor ise jeneratör görevi görür yani elektirik bataryasını şarj yapar. Araçta bulunan benzinli motor, jeneratörü döndürür ve şarj bittiğinde veya azaldığında benzinli motor çalışarak elektirik bataryasını şarj yapar, şarj dolduğunda ise araç hareket ediyor olsa bile benzinli motor stop eder. Benzinli motor çalışması, motor devri gibi durumları sürücü kontrol edemez benzinli motorun görevi sadece elektirik bataryasını şarj etmektir. Buda demek oluryorki gaz pedalına basılınca benzinli motora gaz verip bırakamıyorsunuz, elektirik motorunu hareket ettiriyorsunuz.hybrid motoru

Sürüş deneyimini arttırmak için Hybrid araçlar 4 modda çalışır elektirikli mod, hybrid sürüş, benzinli sürüş ve şarj etme modları.

Elektirikli Sürüş Modu

Elektirikli Sürüş, bataryanın doluluk oranına göre hiç benzinli motoru devreye almadan, yakıt harcamadan yapılan sürüştür ve batarya azalana kadar sürekli elektirik motoruyla aracı hareket ettirir.

hybrid elektirikli surus

Hybrid Sürüş

Hybrid sürüş modu otomatik devreye giren moddur. Batarya azaldığında benzinli motor çalışır ve jeneratör motorunu çevirerek aracın ihtiyaç duyacağı kadar elektiriği üretir ve elektirik bataryasına yollar. Batarya dolduğunda benzinli motor stop eder.

 hybrid surus

Benzinli Sürüş

Benzinli sürüş modu hem elektirikli motoru hem benzinli motoru devreye sokarak güçlü bir sürüş gerçekleştirir. Sürücünün yüksek süret ve yüksek güç istemesi sonucu gaz pedalını sonuna kadar kullandığında mod devreye girer ve benzinli motor, elektirikli motor tekerlere güç ileterek yüksek güçte aracı sürmeye hazırlar. Benzinli motor bir yandan da jeneratör motorunuda destek vererek elektirik bataryasınıda doldurur.

hybrid benzinli surus

Frenleme Yavaşlama Şarj 

Aracın fren pedalına yerleştirilen fren sümülatörü aslında normal arabaların frenleri gibi görünür ve frene basınca aynı hissi uyandırsa bile sadece bir sümülatörden ibarettir. Hybrid araçta fren pedalına basılınca jeneratör motoruyla şarj ederek aracı yavaşlatır aksi bir durum olmadığı sürece fren mekanizması devreye girmez böyle olunca da yavaşlama yada gez pedalı bırakılınca araç tekerlerin dönme hızıyla elektirik bataryasını şarj yapmaya başlar ve frene basılınca şarj etkisini artırarak aracı hem yavaşlatır hemde şarj yapar.

hybrid sarj

Elektirikli Araç mı Yoksa Hybrid mi?

Hybrid araçların kendi kendini şarj etme özelliği olduğu için ve şarj nerede bitecek beni yolda bırakır mı şarj kaç saatte dolar gibi düşünceleri ortadan kaldırdığı için Hybrid araçlar daha daha iyi ve daha özellikli olduğu anlamına geliyor.

 Elektirikli araçlarda ise sadece avantajı yakıt bırakmıyorsunuz ve daha ucuza yol yapabiliyorsunuz.

Bu duruma göre hangisi daha iyi derseniz karar sizin.

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.