HondaTR Club

Honda sevenlerin sosyal buluşma noktası.Türkiye'nin en gelişmiş Honda forumu

ABS VSA EBD TCS NEDİR?

ABS, VSA EBD TCS BRAKE HOLD, ACİL FREN DESTEĞİ, YOKUŞ KALKIŞ sistemleri hangi durumlarda devreye girer, nasıl çalışır ve hangi avantajları sağlar.

VSA NEDİR?

VSA sistemi tekerleklerin dönüş hız sensöründen, araçta bulunan savrulma sensöründen ve direksiyon açısı sensöründen aldığı bilgilerle savrulma oranını hesaplar ve aracın ne kadar sağa veya sola savrulma durumunu değerlendirmek için hesaplanan hedef savrulma oranını belirlenen savrulma sınırının savrulma oranı ile kıyaslar. VSA sistemi savrulma gibi durumlarda aracın direksiyon, hız ve savrulma sensöründen aldığı bilgilerle aracın hangi tarafa savrulduğunu anında belirler ve kayma yönünün aksi tarafında ki tekerlere fren baskısı uygular. VSA sistemi olgoritması fren baskısını ne kadar kullacağı hangi tekere uygulayacağı, özel bir yazılıma sahiptir. Vsa sistemi sayesinde viraj alırken veya dönüşlerde savrulma gibi durumlarda sürüş kalitesini ve güvenliği artırarak üstün bir yol sürüşü faydasını sağlar. Vsa sistemi örneğin, sola viraj alırken kayma, savrulma algılarsa sol ön ve sol arka tekerlere fren baskısı oluşturur ve motor hızını düşürerek savrulmadan viraj almaya yardımcı olur. VSA sistemi istenildiği durumda OFF moduna alınarak kapatılabilir.

ABS NEDİR?

ABS kontrolü, sert, ani frenleme veya frenleme sırasında veya kaygan yol, karlı buzlu, çakıllı yüzeylerde frenleme sırasında tekerleğin kilitlenmesini önlemek için dengeyi kontrol eder ve sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS sistemi dört tekerlekte bulunan sensörlerle tekerlerin dönüş hızını takip eder, frenleme sırasında herhangi bir tekerde durma yada ani yavaşlama gibi bir durum algıladığında ABS ünitesi fren hidrolik basıncını düşürür ve tekerlerin hızına göre fren hidrolik basıncını dengeler. Bu çalışma esnasında ABS ünitesinden ses duyulabilir ve fren pedalında titreşim hissedilir. Örneğin ani frenleme esnasında tekerler yere sürtünmeye başlar bu esnada araç kaymaya başlar ve direksiyon hakimiyeti ortadan kalkar. ABS sistemi devreye girdiğinde tekerlerin kızaklanmasını ortadan kaldırır ve sürücünün manevra yapmasını sağlar.

EBD NEDİR?

EBD sistemi, frenleme veya ani frenleme sırasında araç, ön tekerleklere doğru yığılır. Ön ve arka tarafın yükte değişiklik ve yavaşlama nedeniyle yükte yer değiştirmesi olduğunda ön ve arka frenleme kuvvetinin dağılımını etkili bir şekilde kontrol eder. Frenleme esnasında aracın yükü ön tarafa yığıldığında arka tekerlerin yere teması azalır bu durumda arka tekerlerin kızaklanmasını önleyerek kaliteli sürüş sağlar.

TCS NEDİR?

TCS sistemi, tekerlerin hız sensörü bilgilerinden bir tekerin veya iki tekerin patinaj etme durumunu izler, bir tekerin patinaj etme durumunda o tekere fren baskısı uygularak çekiş gücünü diğer tekere uygulanmasını sağlar eğer iki tekerde de patinaj olursa motor kontrol ünitesine bilgi göndererek motorun torkunu düşürmeye başlar. Örneğin kaygan bir zeminde bu karlı, buzlu, çakıllı zeminler olabilir, aracı hareket ettirmeye çalışınca sol ön tekerde patinaj oluştumu sol ön tekere fren baskısı uygularak çekiş gücünü sağ ön tekere uygulanmasını sağlar aracın bulunduğu zeminden kalkış yapmasını sağlar. Misal iki ön tekerde de patinaj algılarsa bu kez motor devrini düşürerek aracın ağır bir şekilde bulunduğu zeminden az patinajla çıkmasını sağlar.

BRAKE HOLD NEDİR?

BRAKE HOLD, Otomatik fren tutma özelliği ile araç durduğu zaman ana frenlerle durma konumunda tutulur ve fren pedalı bırakılsa bile durmaya devam edecektir. Yoğun trafikte veya trafik ışıklarında beklerken sürücünün sürekli fren pedalını basılı tutma ihtiyacını ortadan kaldırır. BRAKE HOLD sistemi sürücünün emniyet kemeri takılı olduğu zamanlar da ve BRAKE HOLD düğmesine basıldığında ekranda simgesi yanarak sistemi devreye alır. Sistem devrede iken gaz pedalına basıldığı anda sistem devreden çıkar ve aracın hareket etmesini sağlar.

FREN DESTEK SİSTEMİ NEDİR?

Fren destek sistemi, VSA kontrol ünitesi tarafından fren pedalını hızlı mı, sert mi, normal mi kullanım tarzını daima izler. Sürücü ani bir durum da fren pedalını panikle sert bir şekilde kullanır bu durumda VSA sistemi Acil Fren Destek sistemini devreye alır ve frenleme kuvvetini normal frenleme üzerine çıkararak aracın frenleme mesafesini kısaltır.

YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ NEDİR?

Yokuş Kalkış Desteği, Yokuşta kalkış desteği kontrolü, aracı dik bir yokuşta hareket ettirmeye çalışılınca fren basıncını otomatik olarak kontrol ederek sürücüye destek sağlar; bu destek, sürücü ayağını fren pedalından çekip gaz pedalına götürürken aracın 5 saniye boyunca kaymasını önler. Yokuşta kalkış desteği kontrolü, araç durdurulduktan sonra sürücü frene yeterince güçlü basmadığında veya sürücü aracı hareket ettirmeye çalışınca fren pedalını aşamalı olarak bıraktığında devreye girmeyebilir.

ÇEVİK YOL TUTUŞ DESTEĞİ NEDİR?

Çevik Yol Tutuş Desteği, önceki VSA sistemleri bir dönüşün sınırında yani viraj alırken belli bir oranda savrulma gibi durumlarda etkinleştirilirken, çevik yol tutuş destek kontrolü günlük sürüş olayları boyunca etkinleşerek daha güvenli ve daha zevkli sürüş deneyimi sağlamaya yardımcı olur. sistem sağa veya sola viraj alırken iç kısımda ki tekerlere fren baskısı uygular. Bu direksiyon işlemlerinin ve viraj almanın miktarını çeviklik, canlılık ile azaltmayı mümkün kılar ve güvenli bir his kazanılır. Bu direksiyon eylemi az miktarda direksiyon işlemiyle yumuşak hale getirilir.

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Etiketler: BRAKE HOLD, YOKUŞ KALKIŞ, Nedir, TCS, EBD, ABS, VSA

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.