Civic FC5 CVT şanzıman yağı değişimi neden önemli?

Honda Civic FC5 FC1 10. nesil benzinli ve LPG!'li modellerin de yeni nesil CVT şanzımanlar eklenmeye başladı.
Çoğu markalarda artık CVT şanzımanı bulabilirsiniz tabi honda modellerinin artık çoğunda CVT şanzıman bulunuyor, CVT şazımanın özelliklerinden daha önceki konulardan bahsetmiştik şu anlık sadece CVT şanzıman yağının öneminden bahsedecez.


Civic FC5 modeli kullanıyorsanız şanzıman yağından sizde şikayet ettiğiniz kesin. Şanzıman yağı 2 yılda veya 40 bin Km de değişiyor ve yüksek maliyete sebep oluyor.
Çoğu civic kullanıcıları fiyatlara kızıp değiştirmemezlik yaptığı da gerçek. CVT şanzıman yağı büyük bir önem taşıyor ve kesinlikle zamanın da değiştirilmesi gereken bir unsurdur öncelikle bunu açıklamak istedim.
Bilindiği gibi Honda araçlarına 6 yıl veya 150 bin km garanti veriyor tabi bundan bakımlara bağlı olmak kaydıyla gerçeği var.
Çoğu kullanıcı bakım fiyatlarına kızıp başka yerlerde yada özel servislerde bakım yaptırmaya çalışıyor, gelelim bu konuya ve ne kadar doğru ne kadar yanlış anlamaya çalışalım.
Eğer aracınız CVT şanzımana sahipse garanti süresi boyunca bakımları yetkili serviste yaptırmanızı tavsiye ediyorum, neden mi? İsterseniz devamını getireyim.

CVT şanzımanlar büyük hassasiyette ve yüksek ısılarda çalışan bir sisteme sahip. Böyle olunca da yağ en önemli faktör oluyor ve zamanın da değiştirilmesi şarttır, değiştirilmedi mi çelik kayışın çalıştığı ayna gibi parlak olan bölgede deforme oluşur ve bu sürüş esnasında istemediğiniz seslere mağruz kalırsınız.
CVT şanzımanlar normal tam otomatik şanzımanlar gibi detaylı parçalara sahip değildir 3 ana parçadan oluşur ve bir ileri vites ve geri vites kavramalarıyla oluşur. Tamir olayında ise yüksek maliyetlere sebep oluyor bazı durumlarda ise tamiri değil komple değiştirilmesi istenir.
Şanzıman yağın da ise bu önemli parçaları korumanun formülü gizli, şanzıman yağı zamanın da değiştirilse bile problem çıkmayacak anlamına gelmez işte tam bu sırada insanın aklına tek şey geliyor nerede bunun garantisi?
Servisler de şanzıman yağı çıkınca maliyet yüksek çıkıyor ama bunu tavsiye ederim ki değiştirin çünkü riski çok büyük ve şanzıman değiştirmek daha yüksek maliyet.
Akla hemen şanzıman yağını dışarıdan temin etmek geliyor ve düzenli bir şekil de değiştirip sorun çıkmamasını düşündünüz eğer bunu gerçekleştiriseniz nolur onuda açıklayayım.
Tabiki de düzenli bir şekilde şanzıman yağını değiştirmek gerekiyor bu şanzımanın ömrünü uzatacaktır ama olası bir arıza durumunda Honda garanti kapsamında yapmayacaktır çünkü bakımları zamanın da yaptırmak şartı ile garanti kapsamında olduğundan ve şanzıman talebi onaylanmayacağı kesin. 

Bu sebeple şanzıman yağının ve garantisinin önemini anlatmaya çalıştım.

Etiketler: garanti , yağı, şanzıman, CVT, civic

Yorumlar (0)

Sorun mu yaşıyorsun? Problemini bize sorabilirsin.
Paylaş
Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses