HondaTR Club

Honda sevenlerin sosyal buluşma noktası.Türkiye'nin en gelişmiş Honda forumu

P0172 Yakıt Sistemi Çok Zengin Neden Oluşur?

Eğer aracınız LPG'li ise bundan şüphelenebilirsiniz ve bu arıza kodu LPG de çalıştığında yapıyorsa tamamiyle problem LPG den kaynaklı mıdır?

 

ARIZA NEDEN OLUŞUR?

Motor kontrol ünitesi, egsoz üzerin de bulunan hava yakıt oranını hesaplayan oksijen sensöründen hesaplama yapar, eğer egsoz gazında verimli bir yakıt hesaplamaz ise kontrol modülüne bilgi gönderir ve kontrol modülüde enjektör süresini uzatır veya kısaltır.
Tam olarak problemin kaynağıda buradan başlıyor. Araç LPG çalıştığı için ve LPG enjektörlerinin de kendine has bir ayarı olduğu için kontrol modülü enjektörlerin süresini kısaltamıyor bu sebepten dolayı arıza lambasını yakarak 'P0171 Yakıt Sistemi Çok Fakir' uyarısında bulunur.

BU ARIZA DURUMUNDA NE YAPILIR?
Arıza lambası yandığın da ve P0172 arıza kodu çıkıyor ise LPG Sistemine bakılması gerekir ve bakımı yapıldıktan sonra iyi bir ayar yapılmalı.
Ayar düzgün yapılmazsa sürekli arıza lambasını yakar ve artık kontrol ünitesi enjektör zamanlamasını doğru yapmaz ve yakıt sarfiyatını artırarak performansda düşüş yaşatır.
Arıza lambası LPG de yandığın da Benzin moduna geçerek sabit bir hızda sürüldüğün de kendiliğinden silinir.

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Etiketler: arızası, P0172

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.