HondaTR Club

Honda sevenlerin sosyal buluşma noktası.Türkiye'nin en gelişmiş Honda forumu

Honda Civic FC5 Arıza Lambası Neden Yanar veya Yanıp Sönüyor

Honda Civic LPG li veya benzinli modellerin de arıza lambası neden yanar? Arıza lambası yandıysa ne yapmak gerekir? Arıza uyarı ışığı bir çok sebepten dolayı yanar ama eğer arıza lambası yanıp sönüyorsa durum değişir. 

Arıza lambası, motorun stabil çalışma durumunun dışına çıktığı anlarda arıza uyarı lambası yakar ve sebebi ne ise aracın beyni, normal fonksiyonları çalıştırmayı durdurur.

Örneğin oksijen sensörü arızası varsa bir araçta arıza ışığı yanar ve aracın motor kontrol ünitesi (beyin), eksozdan çıkan oksijen durumunu algılayamadığı için yakıt verimliliğini hesaplamaz ve yazılımsal olarak düz mantık çalışmayı sağlar. Bu çalışma durumunu yolda mağdur olmamak için en yakın tamir yerine veya servise gidilebilmesi için motoru çalışacak şekile getirir. Eğer arıza giderilmeden sürüş yapılırsa, motor kontrol ünitesi hava yakıt oranını hesaplayamadığı için fazla yakıt tüketimi oluşur ve çekiş gücü düşer. Bu durum sürekli devam ederse katalitik konvertör bozulmaya başlar ve motorun ömrünü kısaltacak aşınmalara sebep olur.

Arıza lambası araç, LPG modundayken  sürüş esnasında veya rölantide yandığında ve eğer aracın çalışmasında bir anormallik algılamıyorsanız büyük bir ihtimalle aldığınız yakıttan kaynaklı olabilir. Bu arıza durumunda yakıt verimliliği uyarı ışıkları söner (göstergenin üst tarafındaki yeşil ışıklar). Bu gibi durumlarda genelde arıza kodu P0171 Yakıt Tüketimi Çok Fakir veya P0172 Yakıt Tüketimi Çok Zengin uyarısı verebilir. Tam olarak arızanın ne olduğunu bilmek için Teşhis Bilgisayarına bağlanması gerekir. Eğer bu durumdan kaynaklı bir arıza varsa aracı benzin modunda 10-15 km gibi bir sürüş yaptıktan sonra stop ederek tekrar çalıştırıldığında sönebilir.

 

Yakıt Tüketimi Çok Fakir P0171

Bu arıza kodunun sebebi, motora giren hava yakıt karışımınındaki oksijenin daha bol olduğu için yani kullanılan yakıtın yanma gücü çok yüksek.

Yakıt Tüketimi Çok Zengin P0172

Bu arıza kodunun sebebi ise motora giren hava yakıt karışımının oksijenin daha az olduğu içindir, yani özetlersek hava yakıt karışımının içindeki oksijen oranı az ve bu nedenle patlama gücü zayıf anlamına gelir.

Bu iki arıza durumunda aracın LPG sistemi fabrika montajlı ise yakıt bittikten sonra daha kaliteli yakıt bırakılarak çözülebilir. Çünkü orijinal lpg'li modellerde lpg sistemi motora uyumlu üretilir ve daha farklı bir sistem olduğundan başka bir nedeni olma durumu çok azdır.

Eğer lpg montajı sonradan yapılmışsa ve orijinal lpg sistemi değilse önce lpg ayarlarına baktırılmalı ve eğer ayarlarında bir problem yoksa yada ayar yapıldıktan sonra tekrar arıza lambası yandıysa yakıtın değişitirilmesi gerekir.

MOTOR ARIZA IŞIĞI YANIP SÖNÜYOR

Motor arıza ışığı yanıp sönüyor ve araç gaz yemiyor gibi bir şikayetiniz varsa bunun sebebi motor silindir teklemesinden kaynaklı olduğu kesindir. Motor silindir teklemesinden kaynaklı bir problem olduğunda motor kontrol ünitesi hangi silindir tekliyorsa oranın enjektörünü kapatır ve o göze yakıt vermeyi keser bunun sebebi motorda yanmamış gazın katalizör siteminde erimeye sebebiyet vermemesi içindir.

Bu durumda aracı sadece emniyetli bir yere çekecek kadar sürmenizin dışında kullanmanız başka yerlere zarar vereceği anlamına gelebilir. 

Silindir teklemesi bir çok sebepten olabilir, buji, bobin, enjektör, lpg enjektörü gibi parçalardan kaynaklanabilir ve bunun için teknik destek almanız gerecektir.

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.
  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.