English Turkish

honda tr logo

2. El Honda Alınca Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. el Honda alınca dikkat edilmesi gereken konular.

  • Öncelikle araç alırken boyalı parçaların durumu önemli tabi. Trafikteki araçların büyük bir bölümü irili ufaklı kazaya rastlamış olasılığı çok yüksek, alacağınız orijinal aracın kazaya karışması ihtimalini de göz önünde bulundurmak da gerekir. Öncelikle alacağınız aracın bir kaç parçasının boyalı/değişmiş parçalarının olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekirse, bakılması gereken unsur, aracın tamirin de  kaliteli işçilik yapılmış mı ve orijinal parça kullanılmış mı  olmalıdır.

  • Eğer araç kaporta işlemi görmüş ise bu yetkili servislerde yapılmış mı yapılmamış mı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü sadece yetkili servislerde orijinal parça kullanılır. Aracın yetkili servislerde tamir görüp görmediğini, herhangi bir yetkili servise gidip araç geçmişini sorgulayabilirsiniz. Araç yetkili servislerde işlem görmemiş ise kaliteli işçilik yapılıp yapılmadığına baktırmak gerekir.

  • Orijinal mi kilometre bilgisi? Maalesef Honda marka araçlarda km. düşürülmüş ise bunu tespit edecek bir cihaz yok. Bunu tahmini olarak bilmek gerekir ise araç muayene istasyonların da ki  km. bilgisi ile tarihleri, yetkili servislerdeki kayıtlarında ki bilgilerle ve aracın kilometresi karşılaştırarak tahmini bir bilgi elde edilebilir.
  • Aracın bütün kaporta aksamı orijinal olması hava yastıkları veya emniyet kemerleri patlamamış anlamına gelmez. Her koşulda  Hava yastığı ve Emniyet kemerleri kontrol edilmesi gerekir. Çünkü hava yastıkları dıştan patlamamış gibi görünebilir ama içine bakılınca boş veya tamir görmüş olabilir.

  • Bütün elektronik aksamlar teşhis cihazı ile kontrol edilmesi gereklidir. Bütün sistemleri (VSA, SRS, EPS, Klima, Motor aksamı, gövde elektriği)  kontrol eden güvenilir teşhis sistemleri genelde yetkili servislerde bulunur.

  • Oto ekspertiz adı altında işletmelerde motor yüzdesi gibi durumlar gösteriliyor, motor durumunu ancak kopresyon testi yapılarak anlaşılır. Çünkü motorun, bujisi, supap ayarı, hava filitresi, rakım gibi etkenler ölçülen motorun yüzdesine etki eder ve gerçek değeri göstermez.

  • Alacağınız araçla mutlaka kısa veya uzun mesafe sürün. Bozuk yollarda anormal bir ses yada yol tutuş konforunda anormal bir durum olup olmadığına bakılması gerek.
Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Etiketler: konular, gereken, edilmesi, dikkat, alırken, 2.el, honda

Yorumlar (0)

Sorun mu yaşıyorsun? Problemini bize sorabilirsin.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapabilirsin veya Üye Ol yada Üye Girişi Yap.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?
Paylaş