English Turkish

honda tr logo

honda civic Klima yakıta ne kadar etki eder?

Klimalı araçların yakıt ekonomisi her zaman düşündüren bir olay oldu. Klima yakıta ne kadar etki eder, yakıt tasarrufu için neler yapmak gerek hepsinin cevabı burada.

Yaz aylarında neredeyse klimasız yolculuk yapmak imkansız denecek kadar zor bir durum. Klima çalıştırılınca acaba ne kadar yakıt yakacak diye düşünülünce daha bir çekilmez yaz olabiliyor.

 

Aslına bakarsanız klima yakıta etki ediyor ama yöntemini bilirseniz hem bunaltıcı sıcaklardan hemde fazla yakıt yakma derdinden kurtulabilirsiniz.

Dikkat ederseniz Honda'nın tüm modellerinde dijital klima kullanılıyor misal X markanın baz modeline bakarsanız dijital klima bulamazsınız ama Honda'nın son dönemlerindeki tüm baz modellerinde bile dijital klima mevcuttur ve işin sırrıda tamamiyle dijital klimada bitiriyor.

Klima konusunda tüm bildiklerinizi unutun çünkü, hiç bildiğiniz gibi bir durum değil.

klima yakita etkisi

Arabaya bindiniz Klimayı çalıştırdınız ve LO (olabilen en düşük sıcaklık) derecesine aldınız ardından fan ayarınıda en yükseğe aldınız ve hemen bir serinlik olsun diye yola çıktınız, biraz soğukluk hissettiğinizde fan hızını düşürerek fazla soğuk olmasına imkan tanımadınız ve böyle yolunuza devam ettiniz. Bu kullanım tarzında  yakıtın çoğunu harcadınız anlamına gelir. Diğer bir durum ise dijital klima sistemini devre dışı bırakarak manuel bir klima çalıştırdınız.

Dijital klimanın nimetlerini kullanmak ise çok basit istediğiniz kadar serin bir yolculuk yapabilirsiniz hemde fazla yakıt harcamadan. Nasıl mı?

Yapmanız gereken çok basit bir işlem sadece AUTO düğmesine basıp kendinize uygun bir sıcaklık seçerek tüm bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Sıcaklığı ayarlarken LO (olabilen en düşük sıcaklık) a almamak şartıyla.

klima yakita etkisi

AUTO moduna aldığınızda aracın iç sıcaklığı istenilen dereceye ulaştımı artık klima komresörü gerektiği zaman devreye gireceğinden ekonomik bir sürüş sizi bekliyor ve serin bir şekilde. Püf nokta sadece AUTO modunda ve istenilen sıcaklığı ayarlamak başka yapmanız gereken bir şey yok.

Kabin soğuduktan sonra klima sistemi artık gerektiğinde devreye girecek ve bu durumda camı kapıyı açmamak gerek.

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Yorumlar (0)

Sorun mu yaşıyorsun? Problemini bize sorabilirsin.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapabilirsin veya Üye Ol yada Üye Girişi Yap.
Ekler (0 / 3)
Share Your Location
Görseldeki metni aşağıya yazın. Net göremiyor musunuz?
Paylaş