HondaTR Club

Honda sevenlerin sosyal buluşma noktası.Türkiye'nin en gelişmiş Honda forumu

Honda Civic Dizel mi? LPG mi? Hangisi Avantajlı

Honda Civic yeni üretimin de dizel seçeneği ile satışa sunuluyor. Herkesin aklında olan ise hangisi avantaj sağlıyor, benzin mi, LPG mi, yoksa dizel mi?

İşte bütün bu soruların cevabı.

 Aldığınız yada seçeceğiniz aracın kullanım şartına göre seçmeniz gerektiğini öncelikle söylemek gerekiyor. 

Dizel araçların üretimi artık Avrupa ülkelerin de belli bir süre sonrasına kadar yasaklanacak bunu göz ardı etmemek gerekiyor ve sebepleri ise çevre kirliliği. Dizel araçlar bir süre çalıştıktan sonra çevre için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Avantaj konusuna gelirsek öncelikle araç aldığınızda fiyatları bi kenara bırakıp ilk öncelik aracı ne kadar kullacaksınız ve hangi koşullarda kullacağınızın  hesabını yapmak gerekir.

Misal ben aracımı günde 10 - 15 km kullanıyorum ve yılda bir defa bin, bin 500 km tatile çıkıyorum diyecek olursanız ki ülkenin büyük bir bölümü aracını bu tarzda kullanıyor. 

Peki bu tarzda kullanım yapan biri hangi tür aracı seçmesi gerekir? 

Bu tarzda kullanım yapan birisi kesinlikle direk benzinli Civic modelini seçmeli çünkü, alacağı araç LPG'siz modeli ucuz ve yüksek maliyetle LPG'li modeli alıp yakıttan kâr yapacağını zanneder ama gerçek ise tam tersi.

Eğer LPG'li modeli alırsa bakımlardan ve LPG'li modelin farkından zarar etmeye başlıyor. LPG'li Civic modelini alırsanız LPG farkı 7 bin lira civarında daha pahalı, alıncada tamamiyle bitmiyor tabi her 10 bin kmlik bakımda 100 - 150 lira civarında LPG bakım maliyeti ödemesi gerekiyor. 

Benzinli modeller de buji 120 bin km de değişirken LPG'li modeller de ise 50 bin km de değişmesi gerekiyor buji maliyeti ise 800 lira civarında.

Benzinli modeller de supap ayarı 120 bin km de yapılıyor, LPG'li model de ise 40 bin km de yapılması gerekiyor bu da 300 - 400 lira civarında maliyet demek.

Bunun yanın da motor ısınana kadar yaktığı benzin de extrası olur.

Bu duruma göre eğer LPG'li bir araç alırsanız LPG ve benzin fiyatına göre en az 30 - 40 bin km sonra kâr etmeye başlayabilirsiniz ki bu zor bi ihtimal.

Günde 50 - 100 km araç kullanan biri hangi modeli seçmeli?

Eğer günde aracını 50 - 100 km arası kullanan biri kesinlikle LPG'li veya Dizel Modelini seçmeli neden mi?

Dizel motorlar düşük devirler de yüksek güç çıkardığı için büyük bir avantaj sağlıyor yani düz mantıkla dersek bunu, Dizel bir motorla sürüş yapılınca, Benzinli motora göre daha az tur atar ve buda avantaj sağlar ve az tur atmasına rağman daha güçlü.

Sıfır alındığın da LPG'li model Dizele göre daha ucuz ve bakım maliyetleri daha uygun.

Dizel bir aracın 10 bin kmlik bakımı Benzinli modele göre bir buçuk katı daha yüksek maliyete sahip.

Eğer güçlü bir Dizel motorla sürüş keyfi isterseniz Dizel modelini seçebilirsiniz ama arada ki fiyat farkı göz önün de bulundurmak da gerekir.

Alırken düşük maliyetle ve sürüş sırasında da kâr etmek isterseniz LPG'li model tam size göre.

100 Km de LPG ne yakar Dizel ne yakar diye düşünecek olursanız aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz, videoyu aynı sürüş tarzıyla ve aynı yol da kullanarak yaptık, artık karar sizin.

 

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.
  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.