Bilgilendirme

The following From address failed: info@hondatr.com : MAIL FROM command failed,,,SMTP server error: MAIL FROM command failedSMTP server error: MAIL FROM command failed

Büyük Jant ve Lastik Anavtajı Dezavantajı

Büyük jantlar ve ince lastikler herkesin istediği güzel görünüme kavuşturan modifeyenin ilk planıdır.
Hemen herkes araç aldığın da değiştirmeyi düşündüğü ilk başta gelen fikir jantlardır ama neye göre değiştirilmeli bu jantlar ve lastikler?

Jantları ve Lastikleri büyütürken kullanılan ortam çok önemli sürekli uzun yollarda düzgün asfaltta kullanılıyorsa jantların ve lastiklerin büyütülmesi konfor yol tutuşu viraj alma gibi durumlarda büyük avantaj sağlar.
Çünkü Jantlar büyütüldüğün de geniş tabanlı lastikler zemini daha iyi kavrar ve bu üstün bir yol tutuşu sağlar, virajlarda ise kaymayı savrulmayı en aza indirir buda sürüş zevkini artırır.

Sürekli şehir içinde kullanılıyorsa araç şehirdeki insanların görünüşüne göre çok iyi ama kullanıcıya göre bu öyle değil tam tersi oluyor :)
Jantlar ve lastikler büyültüğünde ağırlık artacağıncan motor daha çok tork gücü uygulacağından ve şehir içi trafiğinde sürekli dur kalk olduğundan devamlı tork gücü harcayacağından bu yakıt ekonomisini alt üst edecektir ve yakıt sarfiyatını arttıracaktır.
Aracın Kullanıldığı Şehir de tümsekler veya bozuk yollar varsa bu konforu en aza indireceği kesin çünkü ince yanak lastikler darbeleri emmesi için sert yanaklara sahiptir bu esnemeyi süspansiyonu sertleştireceği anlamına gelir.

Misal 16 inc jant çapını bu tabloya göre 19 inc yapabilirsiniz.

205 55R16 jant buyutme205 55R16 jant buyutme

Su birikintilerinden geçerken ve yağmurda yollarda konfor daha az olacaktır buna da dikkat edilmesi gerekir çünkü su birikintilerinden geçerken lastikler geniş olduğundan suya batma zamanı geçikeceğinden sağa sola kaymalar oluşabilir.

Lastikler geniş olduğundan frenleme sırasında veya ani frenleme sırasında durma mesafesini kısaltacaktır ama buda balatalara ve disklere daha çok yük bineceği anlamına gelir buda sürekli ani frenlemelerde balataların ve disklerin daha çabuk deforme olacağının anlamına gelir.

Etiketler: jant ne kadar büyütülebilir, ince yanak lastik, jant büyütme tablosu, jant büyütme

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.