HondaTR Club

Honda sevenlerin sosyal buluşma noktası.Türkiye'nin en gelişmiş Honda forumu

Klima Yakıta Etki Eder mi? Püf Noktaları

Klima bir araçta olmazsa olmazlardandır sıcak aylarda ise en çok aranan ve en çok kullanılan sistemdir. Peki klimayı çalıştırınca neler oluyor motora etkisi nedir, hızı düşürür mü, yakıtı çok yakar mı hepsini cevabı burada.

Klima çalıştırıldığında motorda bulunan kompresör klima gazını soğutucu radyatöründen dolaştırarak aracın iç bölgesinde bulunan panele yönlerdirir ve aracın içindeki fan sayesinde içeriye soğuk hava verir.

Anlatımı bu kadar basit ama bu motor için böyle değil klima komresörü gazı devirdaim yaparken motora çok büyük yük yapar ve buda motorun azda olsa performansını düşürür ve yakıtı fazla harcamasına sebep olur.

Klima Çalışınca Motorun Gücü Düşer mi?

Klima çalıştırılınca elbette motorun gücü düşer yani motora büyük yük yapar. Küçük motor hacmine sahib araçlarda daha çok hissetirir ve daha çok yakıt harcar.
Büyük hacimli motorlarda ise fazla hissedilmez ama yine yakıt konusunda sarfiyatı fazlalaştırır.
Klima açıkken dur kalklarda yada araç hızlanma sırasında performansın düşük olduğunu fark ettirir.

Klima Açıkken Nasıl Tasarruf Edilir?

Klima bu kadar yük ve sarfiyat yaparken elbette tasarruf yöntemleride var.
Son zamanlarda üretilen araçlarda genelde dijital klima ile AUTO fonksiyonları bulunur ve bu fonksiyonlardan yararlanıldığında aracın performansıda yakıtıda fazla etki etmez.
Eğer AUTO seçeneği olan bir aracınız varsa AUTO seçeneğini seçerek ve sadece sıcaklık ayarını ayarladıktan sonra klima sistemi artık gerektiğinde devreye girecek ve sürekli çalışmayacaktır böyle olunca performansı fazla düşürmeyecek ve yakıt tasarrufu yapacaktır. Tabi bu durumda çamlar veya kapılar açık olmamalı çünkü aracın içindeki ısıyı ölçerek klimayı çalıştıracaktır.
Manuel kullanırsanız yani fan derecesini kendiniz ayarladığınızda ve derecesini en soğuğa aldığınızda klima sürekli çalışacaktır.

Klima İyi Soğutmuyorsa Ne Yapılmalı?

Klima çalıştığında eğer hiç soğuk hava vermiyorsa aracınızı servislerde kontrol etmeniz gerekir bunun bir çok sebebi olabilir. Klima gazı herhangi bir yerdeki kaçaktan dolayı bitmiş olabilir, sistemde arıza oluşmuş olabilir veya komresör arızalı olabilir.
Klima gazı bir kaçak olmadığı sürece eksilme olmaz eğer klima gazı sürekli eksiliyorsa mutlaka bir yerinde kaçak vardır.
Klima çalışınca soğuğu azsa genelde gazı eksik olabilir az basılmış gaz veya küçük bir kaçak vardır.
Klima çalışıyor ve içeride ki kalorifer ızgaralarından az hava geliyorsa polen filtresi tıkanmıştır polen filtresi değiştikten sonra havayı daha çok alacağından içeriye soğuk hava göndermiş olur.

Klima Çalışınca Kötü Koku Geliyor?

Klimaların en büyük sorunlarından olan kötü koku bakımları yapılmadığı zaman çok rahatsız edici bir durum oluşturur.
Aracın içerisinde ki klima sistemi sürekli eksi derecelerde çalıştığından dolayı bakteri üretebilir. Polen filtresini düzenli olarak değiştirlmedi mi veya ucuz kalitesiz filtreler kullanıldığında klima sisteminde bakteri oluşmasına neden olur, böyle durumlarda ise dezenfektan gerektirir.
Kötü kokular olduğu zaman ilk önce polen filtresi değiştirilmeli ve yine kötü koku geliyorsa klima sistemi ve kanalları dezenfektan yapılarak problem giderilir. Dezenfektan sistemleri genelde oto kuaförlerde bulunur ve sağlık açısından yapılması gerekir.

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.
  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.