English Turkish

honda tr logo

Motor yağı neden eksilir?

Motorların can dostu çalışma sebebi olan yağ bazı durumlarda eksilebilir, eksik olduğunda ne yapmak gerekir, neden eksilir?

Motor yağının aslında anlamı soğutma sıvısıdır çünkü motorlar aşırı ısı ile çalışır ve bu ısıyı kontrol altında tutmak için yağlar kullanılır tabi bu yağlar yüksek ısıya dayanmalı ve ısıyı soğutma özelliğinin yanı sıra sürtünmeyle çalışan motor parçalarının arasında kayganlaştırıcı özelliğide olmalı.

Alt tarafı motor yağı dediğiniz sıvı aslında bir çok özelliklere sahiptir tabi bu özellikleri sadece kaliteli markalarda bulabilirsiniz.

Honda Civic Motor Yağı Hangisi Olmalı

Motor Yağının Eksilme Sebepleri

Motor yağları periyodik olarak değişim gerektirir ve bu periyotlarda motor yağı hiç bir zaman eksilmez yani kaç litre yağ bıraktıysanız değiştirdiğiniz zaman bıraktığınız litre kadar boşalır eğer bunun aksi durumları varsa yağ eksilme problemi var demektir.
Motor yağı seviyesi eksikse ilk olarak motorun çevresinde yağ kaçağı var mı diye bakılır eğer motor çevresinde altında üstünde yağ sızıntısı meydana gelmişse hemen tamir edilmesi gerekir çünkü yağ sızıntıları daima zaman geçtikçe artar ve yağsız çalışma gibi durumlarda motor büyük hasar görür ve büyük tamir maliyetleri oluşturur.

Motorun çevresinde yağ kaçağı yok ama yağ eksiltmesi varsa ilk olarak yağı değiştirelek eksiltme durumu var mı yok mu izlenilmesi gerekir. Tabi motor yağı kaliteli motor yağlarından olmalı çünkü, aşırı ısıya dayanamayan yağlar buhar olarak eksilir.

İyi yağ bıraktınız ve yine yağ eksiltmesi varsa hemen ucuza mal etmek için katkı bırakayımda eksiltmesi dursun demeyin çünkü bu duruma hiç bir zaman fayda vermez ve katkılara harcadığınız parayı çöpe atmış olursunuz.
Tek yapılacak işlem motoru revizyondan geçirmek acı ama gerçek bu yöntemdir.

Honda Civic Motor Yağı Hangisi Olmalı

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Etiketler: motor yağının eksildiğini nasıl anlarım, motor yağı eksikse ne yapılmalı, motor yağ yakar mı, motor yağı neden eksilir

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.