HondaTR Club

Honda sevenlerin sosyal buluşma noktası.Türkiye'nin en gelişmiş Honda forumu

Ön Düzen Ayarı Rot Balans Ne Zaman Yapılmalı?

Araçların en önemli unsurlarından olan rot ve balans ayarları periyodik olarak veya rahatsızlık verdiği anlarda devamlı kontrol edilmeli.

Rot ve balans ayarları ayrı ayrı yapılan ayarlardır, sadece rot ayarı yapılabilir veya sadece balans ayarı yapılabilir.

Rot ayarı nedir?

Rot ayarı, kabaca anlatırsak tekerlerin düz hizada olmasını sağlayan ayarlardır. Tekerlerin yere basma şekli, düz öne bakma şekillerini ayarlamaya rot ayarı denir.

Rot ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Rot ayarı bozuk olduğunda bunu en iyi anlayacak kişi sürücüdür. Araç düz bir yolda seyir halindeyken direksiyon düz konumda sağa sola çekme gibi durumlarda veya araçla seyir halinde düz bir yolda giderken direksiyon sağa veya sola doğru bakıyorsa rot ayarı bozuk olduğu anlaşılır.
Bu sürüş sırasında anlaşılan problemlerdir, bir diğer problem ise gözle görülebilen ayar bozuklukları. Tekerler kontrol edildiğinde lastiklerin içten veya dıştan aşınması gibi problemlerde ortaya çıkabilir ve buda tekerlerin yere düz bir konumda basmadığı zaman ortaya çıkar bu gibi durumlarda rot ayarı yapılmalı.
Eğer bir araç sağa ve sola çekiyorsa bu araçla ilgili bir problem olmayabilir çünkü bir aracın hem sağa hem sola çekmesi imkansızdır. Bu gibi durumlarda yolun eğimine bakılmalı çünkü ülkemizde bütün yollar sağa yatık konumda yapılır su birikmesi yağmur yağdığında yolda kalmaması için yollar sağa yatık olur, bu yollarda seyir halindeyken araçlarda yatık olan tarafa doğru kayabilir ve gayet doğal bir durumdur eğer yol tamamiyle düz ise ve araç bir tarafa doğru çekiyorsa rot ayarı gerektirir.

Balans Nedir?

İsmi üzerinde aslında balans yani bir dengesizlik oluşması gibi durumlarda balans verilerek dönen tekerlerin dengede olmasını sağlamaktır.
Lastik ve jantların bir birine tam uyum sağlaması ve sarsıntı titreşim gibi bir durum olmaması için balans yapılır.
genelde 80 - 120 km/h la seyir halinde iken aracın titremesi gibi durumlarda balans ayarının bozuk olduğu anlaşılır eğer balans mı değil mi diye bir soru işareti kalıyorsa akılda titreşim olduğu sırada araç boşa atılırsa eğer titreşim aynı şekil devam ediyorsa lastiklere balans ayarı yapılmalı, araç boşta iken titreşim kesiyorsa araçla ilgili bir sıkıntı olabilir.
Bu gibi şikayetler varsa balans ayarı yapılmalı veya lastikler jantlardan çıkarılmışsa ve tekrar takılmışsa balans kesinlikle yapılmalı buna lastik patlağı gibi tamirden sonrasıda dahil.

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Etiketler: neden rot balans ayarı yapılır, nasıl ayar yapılır, balans ayarı, rot ayarı, rot balans ayarı

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.