English Turkish

honda tr logo

Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

Devir ekonomi devri ve en çok harcadığımız gider ise yakıttır bu benzin olsun, dizel olsun veya LPG olsun ekonomi tabiki mümkündür.

Eğer aracınız yakıtı daha çok harcıyorsa ve arkadaşınızda da aynı modelden var onun niye böyle bir problemi yok gibi durumları düşünüyorsanız hemen aracından şüphelenme belki senin tarzındır bu olamaz mı? ya olursa :)

Aracınızın fazla yaktığınızı düşünüyorsanız aracınızı elletmeden önce sürüş tarzınızı değiştirerek %30 gibi yakıt tasarrufu elbette yapabilirsiniz.
Servislere fazla yakıt şikayetlerinden başvuranların çoğu aracını yanlış kullanmadan dolayı fazla yakıt yaktığını biliyor musunuz?

Eğer bir araç fazla yakıyorsa aracın normal çalışması imkansız çünkü bir problem olursa araç fazla yakıt yakar ve bir problem olursa araç düzgün çalışmaz eğer aracınız düzgün çalışıyorsa ve fazla yakıt yakıyorsa bu konu tam senlik.

Öncelikle gösterge panelinde bulunan motor devri sayacından bahsetmek istiyorum çünkü önemli bir sayaç gaz verildiğinde yükselir düşer ve bizim en iyi hesap yapacağımız unsur budur. Gaz verdiğinizde motor devri yükselir düşer örnek olarak 2 3 5 yükselir düşer bunun anlamı ise misal gaza bastınız motor devri 3 de duruyor ve saitin altında x 1000 yazar yani 3 x 1000 = 3 bin devirde çalışıyor Tam hesap yaparsak bir dakika da motor 3 bin tur atacağını gösterir.

honda yuksek motor devri

Motor ne kadar tur atarsa o kadar yakıt yakar ve bizde aracımızı sürdüğümüzde örnek olarak 1 dakika aracımızı sürecez ve 60 km/h la gideceğimizi düşünürsek
1. viteste gidersek motor devri ortalama 6 bin 7 bin devir de olur
2. viteste gidersek motor devri ortalama 5 bin 6 bin devir de olur
3. viteste gidersek motor devri ortalama 4 bin 5 bin devir de olur
4. viteste gidersek motor devri ortalama 3 bin 4 bin devir de olur
5. viteste gidersek motor devri ortalama 2 bin 3 bin devir de olur

Örnek olarak aracımızı 1 dakika süreceğimizi hesaplamıştık ve 5. viteste 60 km/h la gittiğimizde motor daha az tur atacak ve yakıt fazla harcamayacaktır ama tam tersini düşünürsek 1. viteste gittiğimizi düşünürsek yaklaşık 3 katı kadar daha fazla yakıt yakmış olacak.
Bu örneği aracınızı sürerken denemeden aracınızın fazla yaktığını düşünmeyin bence. Motor devri ne kadar düşük olursa o kadar yakıt sarfiyatı az olacaktır.

Gelelim yüksek devirlerde araba kullanmaya eğer aracın gücü kullanılmak isteniyorsa mutlaka motor devrini yükseğe çıkarmak gerekir çünkü honda civic 125 beygir olan modelini ele alırsak ve hangi motor devrinde 125 güç çıkardığını bilmemiz gerekir.
honda civic modelin de motor devri 6.500 devir de 125 beygir güç çıkarıyor eğer aracı güçlü kullanmak istiyorsanız motor devri yüksekte olması gerekir ve eğer güç isteniyorsa yakıtı düşünmemek gerekir.

Yoğun Trafikte Nasıl Araç Kullanılmalı?

şehir içi tarafiği artık bütün şehirlerde maalesef baş ağrıtacak durumlar oluşturuyor ve yakıt sarfiyatına en büyük sebep oluyor.
sürekli yoğun trafiğe mağruz kalıyorsanız sakin davranışlardan vazgeçmeyin çünkü ne kadar agresif kullanırsanız aracınızı o kadar çok yakıt yakacaktır. Aracınız otomatik vitesse 1 dakika veya daha fazla bekleyeceğinizden eminseniz boşa almanız size yakıt tasarrufu sağlayacaktır ve dur kalklarda ani gaz verme veya ani hızlanmaları yapmazsanız yakıt sarfiyatını en aza indirirsiniz.

Vitesi Boşa Alma mı Yoksa Viteste mi Yakıt Tasarrufu Sağlar?

Aracınızı sürerken yokuş aşağı inerken veya hızlı gidiyorsunuz önünüzde kırmızı ışık var boşa alarak yakıt tasarrufu yapmayı düşünüyorsanız aksine yakıt sarfiyatı yapıyorsunuz :)
Yokuş aşağı inerken veya yavaşlarken boşa atarsanız motorun stop etmemesi için yakıt harcaması gerekir ama uygun vitese seçerek ayağınız gazdan çekerseniz yakıt sarfiyatı tamamiyle sıfır olur çünkü motoru artık tekerler çevirir ve yakıt sistemi kapanır motora yakıt gitmez. Araç otomatik vitesse ayağınızı gazdan çekmeniz yeterlidir.

Bu yazıya henüz yanıt verilmemiş.

Etiketler: ekonomik sürüş yöntemleri, vites değiştirme yöntemleri, yoğun trafikte araba kullanımı, yüksek devirde araba kullanımı, düşük devirde araba kullanımı, yakıt tasarrufu

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.