Honda Sensing Güvenlik Sistemleri

Honda'nın küresel güvenlik konsepti "Herkes için Güvenlik", yalnızca otomobil de bulunan yolcuların ve sürücünün değil, trafikte bulunan her araç ve yayalar için,
herkesin yolları güvenle paylaşabileceği, çarpışmasız bir toplum gerçekleştirmeyi hedeflediğinden dolayı, Honda SENSING sistemlerini geliştirmeyi daima devam ettiriyor.

Geçmişteki trafik kazalarının analizine dayalı olarak Honda, bir sürücü destek sistemi olan “Honda SENSING” i geliştirdi. Analizler, birçok ölümcül yol kazasının, yayaların karıştığı olanlar da dahil olmak üzere şeritlerinden ayrılan arabalardan kaynaklandığını göstermektedir.
Honda SENSING, tek taraflı arabalı kazalar, çarpışmalar, yaya yaralanmaları ve gözden kaçan yol işaretleri gibi durumları tespit etmek ve önlem almak bir çok sistem geliştirdi.

HONDA SENSING

Yayaları algılama
Şeritten Ayrılma
Dikkatsizlikten kaçınma
Sürüceye desktek olma
Kör noktaları

Algılama gibi bir çok teknolojiyi kullanır.

HONDA SENSING GÜVENLİK SİSTEMLERİ VİDEOSU

YAYA KAZALARINI ÖNLEME SİSTEMİ
Yaya Çarpışmasını Azaltıcı Direksiyon Sistemi

Yaya Çarpışmasını Azaltma Sistemi, çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için yayaları ve yan şeritler üzerindeki sınır çizgilerini algılar.

Sistem, aracın şeritten yan şeride kayması sonucunda bir yaya ile çarpışmayı tahmin ettiğinde, sürücüyü uyarmak için sesli ve görsel uyarılar sağlar.
Ayrıca sürücünün çarpışmadan kaçınma çabasına yardımcı olmak için direksiyon simidini diğer yöne çevirir.

Ön tamponun iç kısmında bulunan Milimetre dalga radarı ve iç dikiz aynasının yanında bulunan monoküler kamera, yayaları ve yol şeritlerini algılayarak yayaların kazalardan korunmasına yardımcı olur.

RDM

RDM sistemi, sürücünün aracın yanlışlıkla yoldan çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

RDM sistemi, sürücüye durumun ciddiyetine bağlı olarak 3 tür yardım sağlayarak 60 km / s'nin üzerindeki hızlarda çalışır.
Monoküler kamera şerit sınırlarını algılar ve aracın algılanan şeritten çıkma olasılığı varsa, sistem sürücüyü uyarmak için ekranda görsel bir uyarı ve direksiyon simidinde titreşimler oluşturur.
Araç şeritten çıktığında, sistem sürücüyü uyarmak için 1,5 saniye içinde direksiyon simidini tekrar tekrar titreştirir ve aracı şeride geri getirmek için düzeltici direksiyon hakimiyeti sağlar.

Sistem, aracın çok fazla yoldan saptığını tahmin ettiğinde, aracı şeride geri getirmek için düzeltici direksiyon girişine ek olarak frenleme kuvveti uygulayacaktır.

CMBS ÇARPIŞMAYI AZALTICI FREN SİSTEMİ

CMBS, sürücüye karşıdan gelen araçlarla, öndeki araçlarla ve yayalarla çarpışmayı önlemeye yardımcı olur ve çarpışma durumunda herhangi bir hasarı azaltır.

Milimetre dalga radarı ve monoküler kamera, araçları ve yayaları algılar ve sistem bir çarpışma riski olduğunu belirlediğinde sürücüye sesli ve görsel uyarılar sağlar.
Sistem bir çarpışmanın önlenemeyeceğini belirlediğinde, otomatik olarak frenleri uygular.

Araç karşı bir şeride geçtiğinde ve karşıdan gelen araçlarla çarpışma riski olduğunda, sistem sürücüyü uyarmak için direksiyon simidini titreştirir ve bir çarpışmanın önlenemeyeceğini belirlediğinde frenleri uygular.

ACC ŞEHİR İÇİ AKTİF FREN SİSTEMİ

Sistem, öndeki araçla uygun bir mesafeyi koruyarak sürücünün üzerindeki yükü azaltır, özellikle sıkışık otoyollarda sürüş sırasında etkilidir.

Milimetre dalga radarı ve monoküler kamera, öndeki araçla olan mesafeyi ve hız aralığını algılar ve uygun bir mesafeyi korumak için hızlanma ve frenlemeyi kontrol eder.
Sistem 30 km/s'nin altı olan hızlarda devrededir.

LKAS ŞERİT TAKİP SİSTEMİ

LKAS, aracı şeridin ortasında tutmak için direksiyona yardımcı olur ve sürücünün yorgunluğunu azaltır.

Monoküler kamera, aracın geçtiği şeridi algılar (kesintisiz ve kesikli çizgileri algılayarak) ve sistem, aracın şeritten çıkma olasılığı varsa direksiyon simidindeki titreşimlerle sürücüyü uyarır.

TRAFİK İŞARETİ TANIMA SİSTEMİ

Sistem, güvenli sürüşe yardımcı olmak için trafik işareti bilgilerini görüntüler.

Monoküler kamera trafik işaretlerini tanır ve bilgileri Çoklu Bilgi Ekranı veya Baş Üstü Görüntüleme Sisteminde görüntüler.

Sürücü, hız sınırı, sollama yok, durma ve giriş yok işaretleri gibi şehir içi sürüş için hayati önem taşıyan bilgilerden haberdar edilir.

KÖR NOKTA BİLGİ SİSTEMİ

Kör Nokta Bilgi Sistemi, sürücüyü yolcu tarafındaki kör noktada tespit edilen bir araca karşı uyarır. Arka tamponun içine yerleştirilen radarlar, aracın arka çeyrek kör noktalarındaki arabaları algılar ve sürücüyü aracın yan aynalarının üzerinde göstergelerle bilgilendirir.

Sinyal ilgili yönde etkinleştirildiğinde, sistem sürücüyü dış dikiz aynasında yanıp sönen bir gösterge ile bilgilendirir ve uyarı sesleri verir.

Park alanından çıkarken, sistem yandan yaklaşan araçları tespit etmek için arka tampona monte edilmiş radar sensörlerini kullanır. Sürücü, ses ve Navigasyon ekranı görüntüsü ile uyarılır.

Etiketler: LKAS, CTBA, acc, honda

  1. Yorumlar (0)

  2. Sizin Yorumu Ekleyin
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Paylaş

Yeni Honda Civic FE1 2022

Yeni Honda Civic FE1 2022 11. nesil modelinde bir çok değişiklikle piyasaya çıkıyor. En büyük özellikleri ise 2 tür Turbo motor seçeneği ve fabrika montajı LPG ile piyasaya sürülecek. Honda Civic üretimi, teknik özellikleri, yeni özellikleri neler, gibi sorularını cevapladık.